پنج شنبه , مهر ۲۵ ۱۳۹۸
صفحه اصلی / اخبار / با کارت دانشجویی بیمه شویم!

با کارت دانشجویی بیمه شویم!

با کارت دانشجویی بیمه شویم!

سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد: دانشجویان بر اساس ضوابط بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد مشمول مقررات تأمین‌اجتماعی قرار می‌گیرند.

مجموعه تامین اجتماعی، یکی از بزرگترین سازمان‌های خدمات دهنده درمانی است که در سراسر کشور نسبت به ارائه خدمات اقدام می‌کند. اکثر مردم یکی از شرایط شروع کار خود را بیمه شدن توسط کارفرما اعلام میکنند. اما علت این امر چیست؟

بیمه شدن هر فرد در مجموعه تامین اجتماعی علاوه بر استفاده از خدمات درمانی، باعث تثبیت سابقه کارب افراد میشود. چیزی که در اکثر شرکتها بسیار حائز اهمیت میباشد. با ورود هر فرد جهت کاریابی، یکی از عوامل بسیار مهم سابقه کاری فرد میباشد که مد نظر اکثر کارفرمایان میباشد.

از طرفی هر فرد با توجه به مبلغ دریافتی از مجموعه ای که در آن کار میکند، میتواند حقوق دریافتی بازنشستگی خود را به راحتی محاسبه نماید. حال مساله مهم در این میان زمانی است که هر فرد بعد از فراغت از تحصیل تا زمان اشتغال به کار صرف تحصیل و سربازی(ویژه آقایان) مینماید که این زمان تا کنون جزو بیمه فرد محاسبه نمیشود.

حال با این تغییر در بیمه تامین اجتماعی، هر فرد میتواند زمان تحصیل خود را نیز جزو بیمه خود محاسبه نماید، البته با پرداخت حق بیمه!!!!

یکی از مهمترین مزایای بیمه دانشجویی، امکان استفاده از مزایای بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی است. در صورتی که شما از ۳۰ سالگی آغاز به کار رسمی کنید و بیمه شما برقرار گردد، در ۶۰ سالگی بازنشست خواهید شد؛

در صورتی که با استفاده از بیمه دانشجویی، از ۱۸ سالگی قادر به برقراری سابقه بیمه برای خود خواهید بود و حتی می‌توانید در ۴۸ سالگی بازنشست شوید!

هشتگ بیمه، دستیار شخصی شما
دانشجو و بیمه دانشجویان

به گزارش سازمان تأمین اجتماعی، دانشجویان می‌توانند با ارائه کارت دانشجویی معتبر به شعب تأمین اجتماعی مراجعه و درخواست برای بیمه ارائه کنند.

بیمه مشمولان واجد شرایط از تاریخ ثبت تقاضا در هر یک از شعب سازمان تأمین اجتماعی شروع می‌شود و بیمه‌شدگان مکلف اند پس از شروع بیمه، حق بیمه کامل هر ماه را حداکثر تا آخرین روز دو ماه بعد پرداخت کنند.

متقاضی در تاریخ ارائه تقاضا نباید مشمول هیچ نظام بیمه ای باشد. حداقل و حداکثر سن برای پذیرش درخواست و عقد قرارداد برای مردان و زنان به ترتیب ۱۸ و۵۰ سال تمام در زمان ارائه تقاضا است.

در صورتی که سن متقاضی در زمان ارائه تقاضا بیش از ۵۰ سال باشد، باید معادل مازاد سنی مقرر دارای سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تأمین‌اجتماعی باشد. تمام متقاضیانی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، بدون رعایت شرط سنی تقاضای آنان پذیرفته خواهد شد.

در صورتی که متقاضی کمتر از پنج سال تمام دارای سابقه پرداخت حق بیمه باشد، می‌تواند درآمد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین ۱/۱ حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و حداکثر دستمزد مصوب زمان درخواست انتخاب کند و چنانچه بیش از پنج سال دارای سابقه پرداخت حق بیمه باشد، می‌تواند درآمد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین ۱/۱ حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر میانگین دستمزد آخرین ۳۶۰ روز قبل از ثبت تقاضا انتخاب کند.

برای شروع بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها چه مدارک و اقداماتی لازم است؟

برای شروع این نوع بیمه مراجعه دانشجو با شناسنامه، کارت ملی، کارت دانشجویی معتبر و حداقل سه قطعه عکس جدید به نزدیک‌ترین شعبه تامین‌اجتماعی محل سکونت یا محل اشتغال به تحصیل خود برای ارائه تقاضای بیمه دانشجویان و انجام معاینات پزشکی بدون قرارداد (در صورت انتخاب نرخ ۱۸درصد برای این نوع بیمه) و انعقاد قرارداد و دریافت برگه پرداخت حق‌بیمه و پرداخت مبلغ حق‌بیمه به‌صورت ماهانه یا چند ماهه (به‌طور یک جا) ضروری است.

متقاضی می‌تواند در صورت احراز شرایط یکی از سه نرخ پرداخت حق بیمه را به این نحو انتخاب کند:

نرخ پرداخت حق بیمه ۱۴ درصد، یعنی ۱۲ درصد سهم بیمه شده به اضافه ۲ درصد کمک دولت؛ که شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی می‌شود.

نرخ پرداخت حق بیمه ۱۶ درصد، یعنی ۱۴ درصد سهم بیمه شده به اضافه ۲ درصد کمک دولت؛ که بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی را پوشش می‌دهد.

نرخ پرداخت حق بیمه ۲۰ درصد، یعنی ۱۸ درصد سهم بیمه شده به اضافه ۲ درصد کمک دولت؛ که بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی را دربرمی‌گیرد.

برای بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها ماهانه چه مبلغی باید پرداخت شود؟

مبلغ حق‌بیمه در این نوع بیمه به نرخ حق‌بیمه انتخاب شده و نیز دستمزد مشمول کسر حق‌بیمه که در هر حال از ۱/۱ حداقل دستمزد سالانه کمتر نیست، بستگی دارد. مثلا حداقل حق‌بیمه ماهانه امسال در این نوع بیمه با نرخ ۱۸ درصد حدودا مبلغ  ۲۲۰۰۰۰ تومان، با نرخ ۱۴درصد حدودا مبلغ ۱۵۵۵۰۰ تومان و با نرخ ۱۲درصد حدودا مبلغ ۱۳۳۳۵۰ تومان است.

البته به مبالغ مذکور باید هزینه دفترچه درمان (حق سرانه درمان در صورت انتخاب درمان در قرارداد) را که با نرخ امسال برای هر دفترچه در هر ماه مبلغ ۴۴۰۰۰ تومان است، اضافه کرد. همچنین مبلغ حق‌بیمه و سرانه درمان همه ساله با تعیین حداقل دستمزد سال و سرانه درمان افزایش می‌یابد.

در چه شرایطی بیمه‌شدگان دانشجویی می‌توانند از طریق پدر یا مادر خود در تامین‌اجتماعی دفترچه درمانی دریافت کنند؟

چنانچه دانشجو صرفا به تحصیل اشتغال داشته و تحت تکفل قانونی پدر یا مادر خود باشد، می‌تواند هم‌زمان با بیمه‌پردازی در قالب بیمه دانشجویی از خدمات درمانی سازمان تامین‌اجتماعی به تبع والدین خود استفاده کند (دریافت دفترچه بیمه درمانی)  و خودش  قرارداد بیمه دانشجویان بدون درمان منعقد کرده و صرفا اصل حق‌بیمه ( بدون سرانه درمان) را بپردازد.

آیا مدت تحصیل گذشته در دانشگاه مانند سوابق سربازی یا حضور در جبهه با پرداخت حق‌بیمه قابل احتساب در تامین‌اجتماعی به‌عنوان سابقه پرداخت حق‌بیمه است؟

سوابق در تامین‌اجتماعی در صورت اشتغال به کار و دریافت دستمزد و پرداخت حق‌بیمه مربوطه یا پرداخت حق‌بیمه با انعقاد قرارداد بیمه‌های خاص (بیمه اختیاری، مشاغل آزاد و…) ایجاد می‌‌شود که در حال حاضر قانونی برای پذیرش و احتساب  سوابق گذشته تحصیل در دانشگاه که در آن حق‌بیمه‌ای به یکی از صندوق‌های بازنشستگی واریز نشده باشد، وجود ندارد.

بدین لحاظ به دانشجویان توصیه می‌شود در اولین فرصت در اثنای تحصیل در دانشگاه، نسبت به شروع و ادامه بیمه‌پردازی خود از طریق یکی از انواع بیمه در تامین‌اجتماعی مانند بیمه دانشجویان دانشگاه‌ها اقدام کنند تا مدت اشتغال به تحصیل آنان نیز به‌عنوان سوابق بیمه‌پردازی آن‌ها محسوب شود.

ضمنا بیمه دانشجویی از زمان ثبت تقاضای کتبی دانشجو برای این نوع بیمه در شعبه تامین‌اجتماعی مربوطه شروع می‌شود و قبل از آن را نمی‌توان جزء سوابق بیمه‌پردازی (حتی با قبول پرداخت حق‌بیمه آن) منظور کرد.

این مطالب را نیز ببینید!

سایه بیمه پس از افزایش قیمت خودروها تا چه میزان امن است؟

ورود موج نوسان قیمتی و افزایش نرخ خودرو‌ها در سال گذشته این نگرانی را بین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *