پنج شنبه , مهر ۲۵ ۱۳۹۸
صفحه اصلی / اخبار / بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری

با توجه به وضعیت نامناسب اشتغال در کشور، و فشار اقتصادی بر بنگاه های اقتصادی، باعث شده که تعداد کثیری از شرکتها تعدیل نیرو انجام داده و به علل مختلف از ادامه قرارداد با کارمندان خود اجتناب نمایند.

این امر از یک طرف باعث افزایش روزانه کارجویان گردیده و از طرفی جذب حداقلی در سیستم های دولتی و خصوصی باعث افزایش نیروی کار با تجربه و بدون شغل گشته است.

از همین رو به افرادی که میل و علاقه به اشتغال در مجموعه ها را دارند و بر خلاف میل خود از کار بیکار شده اند بیکار گویند. این افراد یا به علت مسائل شخصی، بیماری و … و یا از سوی کارفرما تعدیل شده و در هیچ مجموعه ای مشغول به فعالیت نمیباشند.

اما قانون در چه زمینه ای از این افراد حمایت میکند؟

در قانون برای افرادی که به علل مختلف از طرف کارفرما از کار بیکار گشته اند، بیمه ای در نظر گرفته اند به نام بیمه بیکاری. اما آیا این بیمه تمامی نیازهای افراد بیکار را تامین میکند؟

مسلماً نه!!!! پرداختی که از طرف بیکاری به افراد داده می شود زیاد نیست، این افراد باید بدانند که این مبلغ پرداختی توسط بیمه بیکاری شاید نتوانند همه هزینه های اولیه زندگی آنها را جبران کرده و در اولین فرصت باید به دنبال پیدا کردن شغلی مناسب برای خود باشند.

اما با توجه به قانون، بیمه شدگان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بعد از بیکار شدن، حداکثر ظرف مدت یک ماه باید به یکی از شعب تامین اجتماعی(ترجیحاً شعبع قبلی خود) مراجعه کرده و با ارائه مستندات لازمبه شعبه مربوطه، آنها را مطلع نموده و درخواست تشکیل پزونده داده تا سریعاً و در کمترین زمانپرونده بیکاری آنها در جریان قرار گیرد.

اما نکته حائز اهمیت اینست که آیا شخصی که قبلا بیمه تامین اجتماعی شده میتواند از بیمه بیکاری استفاده کند یا خیر؟ لازم به توضیح است که فرد متقاضی باید حداقل به مدت ۶ ماه حق بیمه پرداختی داشته باشد و در غیر این صورت نمیتواند از بیمه بیکاری استفاده کند.

هر فرد باید دارای چه شرایطی باشد تا بتواند از بیمه بیکاری استفاده کند؟

  • فرد متقاضی باید حتما به صورت غیر ارادی بیکار شده باشد یعنی خود فرد استعفا نداده باشد.
  • نباید مستمری بگیر یا بازنشسته باشد.
  • حداقل دارای ۶ ماه سابقه پرداختی حق بیمه باشد.

نکته: افرادی که به علل حوادث طبیعی مثل سیل، آتش سوزی و زلزله بیکار شده باشند نیازی به داشتن حداقل سابقه بیمه نمیباشد.

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده و دریافت بیمه بیکاری:

  • اصل و کپی قرارداد قبلی
  • اصل و کپی از مدرک تحصیلی
  • عکس۴*۳ ( ۴ قطعه جدید)
  • اصل و کپی از کلیه صفحات شناسنامه و مارت ملی و کارت پایان خدمت(برای آقایان)
  • اصل و کپی گواهی کار از شرکت قبلی
  • کپی از صفحه اول دفترچه بیمه

مدت زمان بیمه بیکاری

مدت زمان پرداختی حق بیمه بیکاری بین ۶ الی ۵۰ ماه می باشد که سقف آن به افراد متاهل پرداخت میشود. همچنین میزان پرداختی حق بیمه بیکاری متفاوت است و بستگی به وضعیت تجرد یا تاهل افراد دارد و مسلماً حق بیمه پرداختی به افراد متاهل بیشتر میباشد.

بر اساس لایجه بودجه سال ۹۸ دستگاه های اجرایی کشور، میزان مقرری روزانه بیمه بیکاری ۵۵% متوسط حقوق یا کارمزد روزانه بیمه شده میباشد و به افراد متاهل ۱۰% به این مبلغ اضافه میشود. اما جالب است که میزان دریافتی حق بیمه بیکاری نباید از حداقل دستمزد تعیین شده برای هر سال کمتر و از ۸۰% متوسط حقوق بیمه شده بیشتر باشد.

جدول زیر سابقه پرداخت حق بیمه و مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری را نشان میدهد.

سابقه پرداخت حق بیمه مدت پرداخت بیمه بی کاری
بیمه شدگان مجرد بیمه شدگان متاهل
از ۶ ماه تا ۲۴ ماه ۶ ماه ۱۲ ماه
از ۲۵ ماه تا ۱۲۰ ماه ۱۲ ماه ۱۸ ماه
از ۱۲۱ ماه تا ۱۸۰ ماه ۱۸ ماه ۲۶ ماه
از ۱۸۱ ماه تا ۲۴۰ ماه ۲۶ ماه ۳۶ ماه
۲۴۱ ماه به بالا ۳۶ ماه ۵۰ ماه

این مطالب را نیز ببینید!

سایه بیمه پس از افزایش قیمت خودروها تا چه میزان امن است؟

ورود موج نوسان قیمتی و افزایش نرخ خودرو‌ها در سال گذشته این نگرانی را بین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *