چهارشنبه , آذر ۲۰ ۱۳۹۸
صفحه اصلی / اخبار / بیمه تعمیرکاران و آچار به دستان
بیمه تعمیرکاران
بیمه تعمیرکاران

بیمه تعمیرکاران و آچار به دستان

خودرو ، وسیله نقلیه ای که امروزه برای آسان کردن کار و حتی درآمدزایی در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار میگیرد. اما نکته مهم انواع بیمه تعمیرکاران از قبیل بیمه مسئولیت، بیمه تامین اجتماعی مخصوص تعمیرکاران و مکانیک ها میباشد.

در قرن بیست و یکم، خودرو نقش بسیار مهمی در زندگی انسانها دارد. بواسطه استفاده از این وسیله نقلیه، رشته شغل های مختلفی ایجاد گشته. افراد زیادی شامل مهندسان، مکانیک ها، طراحان و … از همین خودرو درآمدزایی میکنند.

نکته جالب اینست که اکثر این افراد به نحوی از بیمه تامین اجتماعی وبیمه مسئولیت استفاده میکنند، بغیر از یک دسته از آنها که تعمیرکاران و مکانیک ها میباشند. خیلی از این افراد از بیمه تعمیرکاران استفاده نمیکنند.

تعمیر خودرو
تعمیر خودرو

افراد متعددی از قبیل رادیاتورساز، برق کار، باطری ساز و … به عنوان مکانیک خودرو در حال فعالیت میباشند. از طرفی با افزایش سطح تکنولوژی در دنیا، این افراد نیز خود را به روز کرده تا بهتر و با بهره وری بهتر بتوانندکار و فعالیت خود را ادامه دهند.

در کشور ما ایران نیز، شغل اصلی مکانیکی، همان شناسایی عیوب خودرو و تعمیر آن میباشد. اما این شغل علی رغم سختی های خود، مشکلات متعدد بیمه ای را نیز دارا میباشند.

در ایران تعمیرکاران به سختی می توانند از پوشش های بیمه تعمیرکاران استفاده کنند. تعمیرکاران در دو دسته قرار میگیرند: شاغلین در تعمیرگاه های آزاد و نمایندگی ها

بسیاری از مکانیک های شاغل در تعمیرگاه های آزاد پوشش بیمه ای ندارند و همین افراد با خطرات بسیاری از قبیل برق گرفتگی، آتش سوزی، قطع اعضای بدن و سوختگی قرار میگیرند.

بیمه تعمیرکاران
بیمه تعمیرکاران

در این میان تعمیرکاران به عنوان کارفرما در نظر گرفته میشوند و به همین علت آنها باید به صورت آزاد خود را بیمه تامین اجتماعی کنند.

از طرفی هر شخصی که بخواهد خود را به صورت آزاد بیمه کند باید حداقل ۴۰۰ هزار تومان ماهانه پرداخت نماید که با توجه به وضعیت اقتصادی برای بسیاری از تعمیرکاران و مکانیک ها دشوار می باشد.

تعمیرکاران مشمول معافیت حق بیمه نیستند

برخی فعالیت های تولیدی، صنعتی و فنی مشمول معافیت حق بیمه سهم کارفرما نمیشوند که صنف تعمیرکاران نیز از این دسته فعالیت ها محسوب میشوند.

این مشاغل جزء مشاغل پر درآمد به حساب می آیند (طبق مصوبه مجلس و دولت) و تامین اجتماعی تنها مشاغلی که به عنوان مشاغل کم درآمد مصوب شده باشند را شامل معافیت حق بیمه میدانند.

بیمه مسئولیت مدیر تعمیرگاه

در این میان فقط مدیر تعمیرگاه است که میتواند از بیمه مسئولیت استفاده کند. این بیمه خسارت های مالی و جانی وارد شده به مراجعه کنندگان را پرداخت مینماید.

بیمه مسئولیت مدیران تعمیرگاه، خسارت های جانی و مالی ناشی از وقوع حادثه در داخل تعمیرگاه که به اشخاص ثالث وارد میشود، را جبران میکند.

بدین معنی که اگر خودرویی جهت تعمیر وارد تعمیرگاه شود(مکانیک) و خسارت جانی به اشخاص ثالث و خسارت مالی ناشی از خطرات تحت پوشش به خودرو را وارد نماید، بیمه جبران خسارت میکند.

بیمه مسئولیت
بیمه مسئولیت

خطرات تحت پوشش

  1. اهمال و تقصیر و بی احتیاطی در نصب وسایل
  2. خسارت ناشی از تست خودرو در خارج از تعمیرگاه و تصادف خودرو در داخل تعمیرگاه
  3. سرقت کلی
  4. سقوط خودرو از وسایل بالابرنده
  5. آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه
  6. شکست شیشه ناشی از حوادث

یک تعمیرگاه (مکانیک) چه بیمه نامه هایی نیاز دارد ؟

بیمه تامین اجتماعی

بر اساس تکلیف قانونی تمام کارفرماها مکلف هستند کارکنان خود را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهند.

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان

درصورت فوت و یا نقص عضو یک کارگر در حین کار، کارفرما میبایست دیه فوت و یا نقص عضو کارگر را پرداخت نماید.

این در حالیست که در چنین مواقعی بیمه تامین اجتماعی نه تنها دیه فوت یا نقص عضو را پرداخت نمی کند، بلکه طبق ماده ۶۶ قانون تامین اجتماعی در مقام مدعی از کارفرما مطالبه خسارت میکند.

لذا ضروری است مالکان و مدیران تعمیرگاه ها نسبت به خرید بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان اقدام نمایند. چنانچه در حین کار در تعمیرگاه حادثه ای برای یکی از کارکنان رخ داد، خسارت های وارده از قبیل جبران هزینه های پزشکی و یا دیه فوت و یا نقص عضو توسط شرکت بیمه جبران گردد.

بیمه آتش سوزی

وجود بنزین و انواع خودرو و همچنین روغن در تعمیرگاه ها این مکان ها را، در معرض خطر آتش سوزی قرار میدهد. لذا بیمه آتش سوزی یکی از مهمترین نیازهای یک تعمیرگاه محسوب میشود.

بیمه مسئولیت مدیران تعمیرگاه

همانطور که در بالا توضیح داده شد خسارت های جانی وارد به اشخاص ثالث از قبیل مشتری های تعمیرگاه و سایر مراجعه کنندگان که رابطه استخدامی با تعمیرگاه ندارند توسط بیمه مسئولیت مدیر تعمیرگاه جبران میگردد.

همیشه با هشتگ بیمه، در صنعت بیمه آگاه و شفاف بمانید

این مطالب را نیز ببینید!

نوار قند خون

وضعیت بیمه نوار قند خون برای دیابتی ها

رییس هیات مدیره انجمن دیابت ایران با اشاره به اقدامات این انجمن در هفته دیابت، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *