پنج شنبه , مهر ۲۵ ۱۳۹۸
صفحه اصلی / اخبار / خبرنگار کیست و شرایط بیمه خبرنگاران چیست؟
خبرنگار کیست؟
خبرنگار کیست؟

خبرنگار کیست و شرایط بیمه خبرنگاران چیست؟

خبرنگار کیست؟

خبرنگاران با وصف درست و به موقع از اوضاع اقتصادی و سیاسی هر جامعه، مردم را آگاه کرده و باعث اطلاع رسانی مردم از وضعیت جامعه خود گردند.

خبرنگار صرفاً یک واژه نیست، بلکه یک راه درست است که میتواند در شغل شریف خود جریان ساز قوی باشد. جریانی که قدمتی بس بزرگ به بلندای اعلی علیین باشد که در دوران قدیم و جدید باعث روشنگری و شفافیت گردد و مهم تر از آن بیمه خبرنگار میباشد.

خبرنگاران با وصف درست و به موقع از اوضاع اقتصادی و سیاسی هر جامعه، مردم را آگاه کرده و باعث اطلاع رسانی مردم از وضعیت جامعه خود گردند.

خبرنگار به معنی کامل کلمه، عنصری است که زبانش میتواند شمشیری باشد که قدرتمندان اقتصادی و سیاستمداران را عاصی کرده و کجی ها و کاستی ها را به قلم درآورده و گاهی نیز باعث رشد و رهنمود کردن به راه راست گردد.

خبرنگاران با تکیه بر توان، قلم، فکر و مشاهدات خود، تاریخ را به رشته ی تحریر درآورده و در زمان حال و آینده، همگان را با حقایق به نحو احسنت آشنا کنند.

در یک کلمه خبرنگاران نبض تاریخ و روح پرسشگر جامعه میباشند که در کنار گزارشگر، عکاس، مستند ساز و … به نمایش وقایع هر جامعه در زمینه اقتصادی، سیاسی و … میپردازند.

این قشر از جامعه با زبان و قلم خود تمامی مسائب و مشکلات و خوشی ها را همراه روشنگری به تصویر میکشند، البته در صورتی که قصد و نیست شخصی در کار نباشد و بدین وسیله ناپلکی ها و صداقت ها را بر ملا می سازند.

اما این قشر با این کار سخت و طاقت فرسا، آیا از بیمه خبرنگار مناسب جهت امنیت و آرامش برخوردار هستند یا خیر؟ آیا به اندازه کافی شفافیت اقتصادی در بیمه خبرنگار وجود دارد؟

مخاطرات خبرنگاری
مخاطرات خبرنگاری

خبرنگارانی که دارای تائیدیه از معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و تحت پوشش مقررات حمایتی خاصی نباشند میتوانند از بیمه خبرنگاران استفاده کنند.

طبق گزارش سازمان تامین اجتماعی مشمولین یادشده می بایست از سوی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا نمایندگی آن در استانها به سازمان تأمین اجتماعی معرفی و سن متقاضی در تاریخ شروع بیمه حداکثر”۵۰″ سال تمام باشد.

این گروه از متقاضیان ازتاریخ اجرای موافقت نامه فی مابین و در چارچوب دستورالعمل اجرائی آن مشمول مقررات تأمین اجتماعی قرار خواهند گرفت.

درصورتیکه متقاضی دارای سابقه پرداخت حق بیمه قابل قبول نزد سازمان تأمین اجتماعی باشد، معادل مدت سابقه پرداخت حق بیمه قبلی جهت ورود به دایره شمول به سقف سنی مجاز (۵۰ سال ) وی اضافه می شود و در صورت احراز شرایط، بعنوان مشمول پذیرفته  می شود.

ضرورت بیمه خبرنگار

منظور از رسانه، بنگاه های خبری و اطلاع رسانی و کلیه رسانه های مکتوب، برخط(آنلاین)، الکترونیک و دیجیتال هستند که دارای مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند.

مبلغ حق بیمه تعیین شده همه ماهه توسط بیمه شده حداکثر تا آخرین روز ماه بعد از طریق درگاه الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی به حساب متمرکز سازمان واریز می شود.

شروع بیمه پردازی هر یک از مشمولین از تاریخ ثبت معرفی نامه فرد و پرداخت حق بیمه در واحد اجرائی ذیربط می باشد و پذیرش حق بیمه ماقبل آن میسر نخواهد بود. اعتبار معرفی نامه افراد حداکثر سه ماه از تاریخ صدور، مشروط به ثبت در بازه زمانی مورد اشاره در شعب سازمان تأمین اجتماعی است.

لازم است حق بیمه ماه اول تا آخرین روز ماه بعد در مدت اعتبار معرفی نامه مربوطه پرداخت شود. بدیهی است در صورت عدم پرداخت حق بیمه فرد در بازه زمانی مـذکور (دوره سـه ماهـه) می بایست نسبت به صدور معرفی نامه جدید اقدام نمایند.

مشمولین این بخشنامه با معرفی سازمان تأمین اجتماعی مورد معاینه قرار گرفته و میزان توانایی جسمی و روحی آنان برابر ضوابط مقرر مورد سنجش قرار گیرد.

چنانچه هریک از مشمولین مربوطه در معاینات قبل از شروع پرداخت حق بیمه، ازکارافتاده کلی شناخته شوند، امکان معرفی به کمیسیون پزشکی در خصوص موضوع ازکار افتادگی اولیه وجود نخواهد داشت.

بر همین اساس ، نرخ حق بیمه فعالان حوزه رسانه و مطبوعات معادل ۲۷% مبنای پرداخت حق بیمه خواهد بود و با توجه به اینکه این گروه از بیمه شدگان، فاقد رابطه مزدبگیری با مرجع معرفی کننده هستند، لذا از شمول قانون بیمه بیکاری خارج بوده و بر این اساس حق بیمه مربوطه (۳% مبنای کسر حق بیمه) نیز وصول نخواهد شد.

مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که ۵ سال و یا کمتر از ۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند به انتخاب متقاضی بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و حداکثر دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه در زمان ثبت معرفی نامه در واحد اجرائی مربوطه خواهد بود.

مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که بیش از ۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر میانگین دستمزد آخرین ۳۶۰ روز قبل از ثبت معرفی نامه در واحد اجرائی به انتخاب متقاضی خواهد بود.

آن دسته از مشمولان که درحال حاضر تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی بوده و مشمول بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد یا ادامه بیمه به طور اختیاری هستند، در صورت عدم انقطاع در پرداخت حق بیمه می توانند پس از پایان دوره پیش پرداخت بدون در نظر گرفتن شرایط سن و سابقه با ارائه معرفی نامه از مرجع معرفی کننده در زمره مشمولین قرار گیرند.

بدیهی است درصورتیکه این افراد پرداخت حق بیمه را بعد از شروع بیمه قطع نمایند، ورود مجدد آنان منوط به رعایت مقررات مربوطه مطابق سایر مشمولین خواهد بود.

بازنشستگی زودتر از موعد

اما اگر خبرنگاری به هر علتی قصد بازنشستگی زودتر از موعد داشته باشد به چه صورت میتواند خود را بازنشست کنند؟

در همین راستا به نقل از معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی: مرجع تشخیص سخت و زیان آور بودن خبرنگاری نیز ادارات کار و کمیته‌های سخت و زیان‌آور هستند و اگر شرایط احراز شود یک خبرنگار با ۲۰ سال متوالی یا ۲۵ سال متناوب خدمت می‌تواند بدون شرط سنی بازنشسته شود.

در سایر مراکز استان‌ها نیز بر اساس همین دستورالعمل شعبه مورد نظر انتخاب می‌شود. همچنین یکی دیگر از بندهای این تفاهم‌نامه به نحوه بازرسی از این مشاغل بر می‌گردد و از آنجا که ممکن است به علت ماهیت شغل خبرنگاری در زمان مراجعه بازرسان ما آنها در محل حضور نداشته باشند بازرسی از طریق ارائه برخی اسناد انجام خواهد شد.

با هشتگ بیمه، همیشه شفاف و آگاه بوده و از شرایط بیمه های مختلف آگاه باشید.

این مطالب را نیز ببینید!

سایه بیمه پس از افزایش قیمت خودروها تا چه میزان امن است؟

ورود موج نوسان قیمتی و افزایش نرخ خودرو‌ها در سال گذشته این نگرانی را بین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *