پنج شنبه , آذر ۲۱ ۱۳۹۸
صفحه اصلی / اخبار / خودرو های برقی و حق بیمه آنها

خودرو های برقی و حق بیمه آنها

با توجه به افزایش ورود خودرو های خارجی و ورود خودرو های برقی در کشور و از طرفی لزوم بیمه این خودرو ها، بحث داغ بیمه این خودرو ها روز به روز افزایش می­یابد. طبق گزارشات اولین خودروهای برقی ایرانی در آینده نزدیک وارد خیابانها می شوند، این خبری است که طی روزهای گذشته از سوی رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران منتشر شد.

به نقل از رئیس کمیته ملی ربوکاپ آقای موسی خانی:  به لطف الهی اولین تولید خودروی سواری برقی دو نفره در سایز کوچک وارد بازار می‌شود که این خودرو برای شهرهای پر ترافیک که فضای کمی برای تردد و پارکینگ دارند بسیار مناسب است.

وی افزود: طول این خودرو به اندازه عرض یک خودروی معمولی است و در فضای پارک در جای یک خودروی معمولی می‌تواند سه خودروی برقی توقف کند. وی ادامه داد که این خودرو با اکسل و موتور قوی می‌تواند شیب‌های تند مناطق شمال تهران و حتی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات را به راحتی بالا رفته و عبور کند.

موسی خانی بیان کرد با حمایت دولت، مجوز شماره‌گذاری این خودروها صادر شده و ۳۰ دستگاه آماده پلاک‌گذاری شده است. پس از مراحل آزمایشی و ورود خودروهای ساخته‌شده به خیابان‌ها، با توافق ‌حاصل‌شده با خودروسازان بزرگ کشور، امیدواریم وارد مرحله‌ی ساخت و تولید انبوه آن شویم.

 

 طبق این خبر اولین سری خودروهای برقی تولید شده مرداد ماه امسال وارد بازار کشور می شوند و در خیابانهای تهران تردد می کنند. این ورود خودرو ها باعث میشود که شرکت های بیمه ای به فکر شرایط بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه این خودرو ها افتاده و ساز و کاری را آماده کرده تا بتوانند شرایط بیمه این خودرو ها را اعلام نمایند.

گفته می شود این خودروها با برق معمولی شارژ می شوند و با یک نوبت شارژ قادرند ۱۰۰ کیلومتر مسافت را طی کنند و این باعث خواهد شد که تعداد کثیری از مردم به خرید این خودرو ها روی آورده و قصد تعویض خودرو های با سوخت فسیلی خود را با این خودرو ها انجام دهند.

 

حال با افزایش تردد خودروهای برقی در سطح شهر به نظر می رسد پوشش بیمه ای این خودروها ضرورت خواهد داشت تا استفاده کنندگان از این خودرو ها بتوانند با آرامش کامل به تردد در سطح شهر بپردارند.

 

پیگیری های نشان می دهد، تعریف وسیله نقلیه در قانون بیمه شخص ثالث و سایر مقررات، اینگونه وسایل نقلیه را هم در بر میگیرد اما در تعیین حق بیمه باید تکلیف آنها را معلوم گردد. چون ریسک این نوع وسایل نقلیه متفاوت است و در دسته بندی رایج انواع وسایل نقلیه نمی گنجد، لازم است ریسک آنها جداگانه بررسی و نرخ حق بیمه آنها برای بیمه های شخص ثالث اجباری و مازاد، حوادث راننده و بدنه تعیین شود.

 

اگر چه این نوع خودروها نیاز به طراحی بیمه نامه ای جدید نیستند چرا که هم اکنون خودروهای هیبریدی و برقی نیز بیمه می شوند و  معیار فعلاً قدرت موتور (تعداد سیلندر) با همان جدول تعرفه ثالث است اما همانطور که اشاره شد تعیین حق بیمه این گونه وسایل نقلیه با توجه به ریسک های متفاوتی که دارند باید در دستور کار صنعت بیمه قرار بگیرد.

باید دید کدام شرکت بیمه ای زودتر به فکر آماده سازی شرایط لازم جهت ارائه بیمه های لازم برای خودرو های برقی خواهد افتاد که باعث پیش تازی آن شرکت خواهد شد.

این مطالب را نیز ببینید!

فروش بیمه نامه های خرد

فروش بیمه نامه های خرد در جامعه

به نقل از ریسک نیوز، علیرضا یزدان‌دوست در ششمین همایش بورس، بانک و بیمه در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *