پنج شنبه , مهر ۲۵ ۱۳۹۸
صفحه اصلی / اخبار / موتورسیکلت و اهمیت بیمه آن

موتورسیکلت و اهمیت بیمه آن

موتورسیکلت و اهمیت بیمه آن

با توجه به شلوغی و ازدحام شهرهای بزرگ و هزینه بالای رفت و آمد در این شهرها، اغلب مردم روی به استفاده از موتورسیکلت می آورند. اما این وسیله تا چه حد نیاز افراد را تامین کرده و آیا راکبان این وسیله نقلیه نکات ایمنی و بیمه شخص ثالث مد نظر را رعایت میکنند یا نه؟

در اکثر شهرهای شلوغ در کل دنیا، استفاده از موتور سیکلت افزایش یافته است و راکبان این وسیله هم برای جابجایی خود و هم برای جابجایی مسافر و بار، از این وسیله استفاده میکنند. نکته حائز اهمیت در اینجا؛ اینست که آیا افراد نکات ایمنی و بیمه ای لازم را جهت استفاده از موتورسیکلت را رعایت میکنند یا خیر؟

بیشترین میزان استفاده از موتورسیکلت در دنیا

بیشترین میزان استفاده از موتوسیکلت در دنیا به کشور ویتنام می رسد. شهر هانوی، پایتخت همه موتورسیکلت سواران دنیا به شمار می‌آید چرا که طبق برآوردهای انجام شده ۸۰ درصد از مسافرت های شهری در این منطقه با استفاده از موتورسیکلت انجام می شود. البته ویتنام از این فرصت و فرهنگ موتورسواری استفاده کرده و تبدیل به منطقه ای توریستی برای موتورسیکلت سواران تبدیل شده است. بسیاری از علاقمندان به این وسیله نقلیه از سراسر دنیا تنها برای طی کردن کل کشور با استفاده از موتورسیکلت و دیدن مناظر به ویتنام سفر می کنند.

شلوغ ترین کشورهایی که از موتورسیکلت استفاده می کنند

در رتبه بعدی از شلوغ ترین کشورهایی که از موتورسیکلت استفاده می کنند باید اندونزی را قرار دهیم. ۶۷ درصد از مسافرت های شهری در اندونزی با استفاده از موتورسیکلت انجام می شود. اندونزی یکی از کشورهایی است که سالیان سال با مشکل تراکم وسیله نقلیه و ترافیک مواجه بود تا اینکه رشد تولید موتورسیکلت در این منطقه باعث شد تا در میان سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ افزایش ناگهانی در میزان استفاده از این وسیله نقلیه در این کشور رخ دهد.

حال بهتر است در خصوص بیمه این وسیله نقلیه بیشتر بدانیم.

بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت ها نیز همانند بیمه شخص ثالث خودرو اجباری می باشد، اما با این وجود موتورسواران بسیاری هستند که بدون خرید بیمه در شهرها در حال تردد می باشند. جالب است که بدانید طبق آمارهای گزارش شده تا کنون نزذیک به ۹ میلیون از موتورسواران فاقد بیمه در کشور می باشند. در ادامه به نکات حائز اهمیت در خصوص شرایط بیمه ای برای موتورسیکلت ها می پردازیم.

بیمه شخص ثالث موتور سواران
بیمه شخص ثالث موتور سواران
خطرات تحت پوشش بیمه موتورسیکلت

با خرید این بیمه‌نامه تمام خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث تحت پوشش قرار می‌گیرد. این خسارت‌ها عبارتند از:

  • غرامت فوت و نقص عضو
  • هزینه‌های پزشکی و درمان
  • هزینه خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه و یا محمولات آن

به عبارت دیگر در رابطه با اشخاص ثالث زیان‌دیده، تمام هزینه‌های مالی و جانی به هر نحوی که باشد تا سقف معین شده، در بیمه‌نامه موتورسیکلت تحت پوشش خواهد بود.

خطرات تحت پوشش برای راننده مقصر در بیمه موتورسیکلت

خسارت‌های وارد شده به راننده مقصر موتورسیکلت نیز تحت پوشش بیمه‌نامه حوادث راننده قرار دارند؛ این خسارت‌ها عبارتند از:

  • غرامت فوت و نقص عضو
  • هزینه‌های پزشکی و درمان

اما در مورد خسارت‌های مالی وارد شده به موتورسیکلت راننده مقصر، بیمه هیچ‌گونه تعهدی ندارد و این خسارت‌ها را می‌توان تحت پوشش بیمه بدنه قرار داد.

سقف پوشش هزینه‌های مالی و جانی بیمه موتورسیکلت

سقف هزینه‌های مالی تا سقف پوشش انتخاب شده در هنگام خرید بیمه‌نامه (در سال ۹۷ بین ۷٫۷ تا ۳۰ میلیون تومان) هزینه‌های جانی اشخاص ثالث در سال ۹۷ تا سقف مبلغ ۳۰۸ میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه حرام) پرداخت می‌شود.

هزینه‌های جانی راننده مقصر نیز در سال ۹۷ تا سقف مبلغ ۲۳۱ میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه عادی) پرداخت می‌شود.

تصادف موتورسوار بدون بیمه شخص ثالث
تصادف موتورسوار بدون بیمه شخص ثالث
نرخ پایه بیمه موتورسیکلت

نرخ پایه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت بر اساس سیلندر آن‌ها محاسبه می‌گردد. موتورسیکلت‌ها به چهار دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:

  • موتورسیکلت گازی
  • موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر
  • موتورسیکلت دو سیلندر و بالاتر
  • موتورسیکلت دارای سه چرخ و سایدکار

به این ترتیب قیمت بیمه موتورسیکلت در هر دسته نسبت به دسته قبلی خود بالاتر خواهد بود. همچنین نرخ پوشش مالی انتخابی توسط خریدار نیز باعث افزایش حق بیمه می‌شود. حداقل این پوشش معادل یک چهلم دیه کامل مسلمان است که بر اساس نرخ دیه سال ۹۷ معادل مبلغ ۷٫۷ میلیون تومان است.حداکثر این پوشش نیز در حال حاضر مبلغ ۳۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود.

عوامل موثر بر نرخ بیمه موتورسیکلت

همان طور که گفته شد نرخ پایه بر اساس نوع موتورسیکلت یا تعداد سیلندر و همچنین پوشش انتخابی مشتری محاسبه می‌شود. علاوه بر این‌ها تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد نیز بر روی نرخ حق‌بیمه موتورسیکلت تاثیر می‌گذارند. میزان تخفیف عدم خسارت برای موتورهایی که در سال‌های قبل بیمه‌نامه داشته ولی دچار آسیب نشده‌اند، موجب کاهش قیمت حق‌بیمه می‌شود. همچنین جریمه دیرکرد برای موتورهایی که در گذشته بیمه موتورسیکلت نداشته و یا با تاخیر اقدام به تمدید آن نموده‌اند، باعث افزایش قیمت نهایی خواهد شد.

تخفیف عدم خسارت چه تاثیری روی نرخ بیمه موتورسیکلت میگذارد؟

همانطور که می‌دانید تخفیف عدم خسارت موتورسیکلت مربوط به تعداد سال‌های بدون خسارت بیمه‌نامه است. این عدد معمولا به صورت مخفف و با حروف «ت. ع. خ.» روی بیمه‌نامه مشخص شده است. در قانون جدید این تخفیف طی ۱۴ سال محاسبه و اعمال می‌گردد، و میزان آن در هر سال ۵ درصد افزایش می‌یابد؛ تغییرات قانون تخفیف عدم خسارت در جدول زیر قابل مشاهده است:

جدول مقایسه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث
سال ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴
قدیم ۱۰% ۱۵% ۲۰% ۳۰% ۴۰% ۵۰% ۶۰% ۷۰% ۷۰% ۷۰% ۷۰% ۷۰% ۷۰% ۷۰%
جدید ۵% ۱۰% ۱۵% ۲۰% ۲۵% ۳۰% ۳۵% ۴۰% ۴۵% ۵۰% ۵۵% ۶۰% ۶۵% ۷۰%
مدت اعتبار بیمه موتورسیکلت

بیمه‌نامه موتور به صورت یک ساله صادر می‌گردد و در حال حاضر امکان صدور بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت برای موتورسیکلت فقط از طریق شرکت بیمه دانا (۳ ماهه و ۶ ماهه) وجود دارد. همچنین امکان تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث از یک هفته قبل از سررسید بیمه‌نامه امکان‌پذیر است و اقدام به صدور، پیش از این مدت به صرفه نیست. باید توجه داشت که بیمه موتورسیکلت از ساعت ۲۴ روز خریداری فعال می‌شود. مثلا اگر روز شنبه اقدام به خرید یا تمدید بیمه‌نامه کنید، بیمه‌نامه شما از ساعت ۲۴ همان روز یا به عبارتی از ابتدای بامداد یکشنبه فعال خواهد بود.

راه‌های انتقال بیمه موتور سیکلت

بیمه موتور نیز مانند سایر بیمه‌های شخص ثالث قابلیت انتقال به صاحب جدید موتورسیکلت را خواهد داشت. برای این کار کافیست فروشنده و خریدار موتورسیکلت به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه نمایند. همچنین عدم انتقال رسمی بیمه‌نامه نیز از نظر قانونی منعی نخواهد داشت. چرا که صاحب بیمه‌نامه از نظر قانونی همان مالک وسیله نقلیه است. در ضمن اگر مالک قبلی بیمه‌نامه قصد داشته باشد بیمه‌نامه را برای خود نگه دارد و از تخفیف‌های آن استفاده نماید، می‌تواند با مراجعه به نمایندگی، تخفیف بیمه‌نامه را به موتورسیکلت جدید خود منتقل نماید. همچنین انتقال بیمه‌نامه به بستگان درجه اول نیز امکان‌پذیر است.

مدل موتور سیکلت

هر یک از انواع موتور سیکلت مدل‌های گوناگونی دارند که تعداد سیلندر و ساختار موتور آن متفاوت خواهد بود. هر چه قدرت و ابعاد موتور سیکلت بیشتر باشد، مقدار حق بیمه آن بیشتر خواهد شد. همانطور که بیان شد نرخ این بیمه بر اساس نوع و مدل آن متفاوت خواهد بود. علاوه بر این عوامل تخفیف عدم خسارت بیمه و جریمه دیرکرد نیز بر قیمت آن تاثیر خواهند گذاشت که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه موتورسیکلت ۹۷ جریمه دیرکرد است. از آنجایی که خرید این بیمه‌نامه اجباری است در صورتی که تاخیری در تمدید بیمه شخص ثالث موتور بیفتد علاوه بر حق بیمه بایستی مبلغی را تحت عنوان »جریمه دیرکرد« پرداخت کرد. مبلغ این جریمه به صورت روزشمار و حداکثر تا ۳۶۵ روز (یک سال) محاسبه می‌شود. بنابراین اگر دیرکرد این بیمه بیشتر از یک سال باشد بیمه‌گزار بایستی تنها جریمه ۳۶۵ روز را پرداخت کند.

استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت

برای استعلام بیمه نامه موتور سیکلت، روش های گوناگونی وجود دارد. یکی از روش ها مراجعه به نمایندگان بیمه ای بوده تا استعلام بیمه را آنها گرفته و خرید بیمه را انجام دهید. اما میتوان با مراجعه به اپلیکیشن هشتگ بیمه میتوانید به صورت آنلاین استعلام بیمه ای خود را از شرکت های مختلف بیمه ای گرفته و در کمترین زمان بیمه خود را خرید کنید.

تفاوت این استعلام در این است که قیمت ها را نمایندگان در لحظه در سامانه ثبت کرده و قمیت ها کاملا آنلاین و به روز می باشد.

این مطالب را نیز ببینید!

سایه بیمه پس از افزایش قیمت خودروها تا چه میزان امن است؟

ورود موج نوسان قیمتی و افزایش نرخ خودرو‌ها در سال گذشته این نگرانی را بین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *