چهارشنبه , آذر ۲۰ ۱۳۹۸
صفحه اصلی / بیمه شخص ثالث / گرفتن خسارت بدون کروکی و هر آنچه باید بدانیم

گرفتن خسارت بدون کروکی و هر آنچه باید بدانیم

گرفتن خسارت بدون کروکی و هر آنچه باید بدانیم

تعریف بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یکی از انواع رشته بیمه هایی می­باشد که بر همه دارندگان وسیله نقلیه الزامی می­باشد. راننده­ ی هر وسیله­ ی نقلیه­ ای که در حال حرکت است، نسبت به تمامی اشیائ جاندار و بی جان اطراف خود مسئول است. به طور مثال اگر شخصی با اتومبیل خود در حال حرکت باشد و طی یک حادثه با یک اتومبیل دیگر تصادف کند، این خسارت باید از طرف مقصر حادثه جبران شود. مقصر حادثه، توسط پلیس راهنمایی رانندگی شناخته و به صورت کتبی اعلام میگردد. اگر شخصی با اتومبیل خود با یک انسان تصادف کند، صدمات وارده به شخص را نیز باید جبران کند.

به علت اجباری بودن این بیمه نامه، جریمه­ی همراه نداشتن بیمه­ نامه شخص ثالث پنجاه هزار تومان و جریمه­ی اتومبیلی که به صورت کلی بیمه شخص ثالث نداشته است رفتن به پارکینگ است. اتومبیلی که فاقد بیمه شخص ثالث باشد در صورت تصادف با اتومبیل دیگر،خسارت وارده را باید از جیب خود پرداخت نماید و در صورتی که تصادف جان انسان دیگری را بگیرد، راننده­ی مقصر اتومبیل فاقد بیمه شخص ثالث راهی زندان می شود تا بررسی و تشکیل پرونده و اعلام رای قاضی نقدا این مبلغ را به خانواده ی شخصی که فوت شده است پرداخت نماید.

با وجود بیمه شخص ثالث کسی به زندان نمی رود و از محل بیمه نامه خسارت جانی و مالی به زیان دیدگان پرداخت می شود

حالا بحث بر سر این است که در صورت تصادف، هزینه ها به چه صورت پرداخت میشود؟ آیا حضور مامور راهنمایی و رانندگی الزامی است یا میتوان بدون حضور مامور و کشیدن کروکی، پرداخت خسارت صورت پذیرد؟ برخی اوقات ممکن است فرد خاطی تمام هزینه ها را پرداخت کند و گاهی هم ممکن است که یکی از طرفین درخواست کروکی توسط پلیس را انجام دهد.

نکته مهم اینست که چه تصادفی احتیاج به کروکی دارد و چه تصادفی احتیاج به کروکی نخواهد داشت؟

 

کروکی چیست؟

زمانی که یک تصادف نسبتاً شدید رخ می دهد به نوعی که یک ماشین تا حدود زیادی دچار صدمه می شود، برای آنکه صاحب ماشین بتواند خسارت خود را تحویل بگیرد و همچنین بتواند حق خود را که برای تعمیر اتومبیل می باشد از بیمه دریافت کند نیاز دارد تا صحنه­ی تصادف با استفاده از یک سند و مدرک به شکل درستی به چشم دیده شود. معمولا این کار را افسری انجام می­دهد که در صحنه حضور داشته و با توجه به بررسی علت حادثه و مقصر، کروکی را کشیده و تحویل زیان دیده می­دهد. کروکی در واقع گزارش و ترسیم پلیس از تصادف است که در آن تمامی جزئیات صحنه تصادف، زمان دقیق تصادف به همراه تاریخ و ساعت و مکان حادثه و سایر جزئیات حادثه به طور کامل شرح داده می‌شود. کروکی که توسط پلیس تنظیم می‌شود به صورت دستی بوده و ارائه کروکی به شرکت‌های بیمه و سایر مراجع قانونی  برای دریافت خسارت و پیگیری برخی از حوادث لازم باشد.

در بعضی مواقع با توجه به ازدحام و شوک حادثه، افراد فراموش می­کنند که کروکی خود را تحویل بگیرند اما در چه مواقعی باید از کروکی پلیس استفاده کرد و در چه مواقعی احتیاج به کروکی نمی­باشد؟

اما قبل از آن بهتر است بدانیم که چند مدل کروکی وجود دارد؟

کروکی به دو دسته تقسیم می‌شود

کروکی سازشی: کروکی سازشی معمولا برای سوانحی می‌باشد که فقط دارای خسارت مالی هستند و طرفین نسبت به  خسارت حادثه به توافق رسیده‌اند و نسبت به خسارتی که از طرف پلیس راهنمایی و رانندگی ثبت شده اعتراضی ندارند. مدارک لازم برای کروکی سازشی عبارتند از گواهینامه، کارت خودرو، کارت بیمه شخص ثالث و برگه معاینه فنی.

با به همراه داشتن کروکی سازشی زیان دیده می‌تواند به شرکت بیمه مراجعه کرده و خسارت مالی خود را برابر با پوشش مالی بیمه شخص ثالث مقصر دریافت نماید.

کروکی غیر سازشی (کروکی مراجع قضایی): این کروکی شامل دو صفحه بوده و در صفحه اول اطلاعات طرفین حادثه، موقعیت خودروها و یا عابران در زمان وقوع حادثه به صورت کامل شرح داده می‌شود. در برگه دوم مشخصات پلیس راهنمایی و رانندگی که گزارش تصادف را ثبت کرده به همراه علت‌های وقوع حادثه را بیان می‌کند. علت تنظیم کروکی عدم سازشی می‌تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

 • به توافق نرسیدن طرفین حادثه در مورد مقصر تصادف.
 • قبول نداشتن نظر افسر در مورد حادثه و میزان خسارت اتفاق افتاده.
 • تکمیل نبودن مدارک راننده‌ها از جمله به همراه نداشتن گواهینامه رانندگی، نداشتن کارت خودرو، بیمه نامه شخص ثالث و برگه معاینه فنی.
 • اگر میزان خسارت اتفاق افتاده بیشتر از سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث مقصر حادثه باشد.

شرایط پرداخت خسارت در سال ۱۳۹۸ که نیاز به گزارش پلیس و کروکی می­باشد:

 • برخورد با خودروی نظامی و یا خودرو سنگین مانند کامیون
 • تصادف مابین چند دستگاه اتومبیل .
 • تصادف با شخصی که بیمه نامه و یا گواهینامه ندارد .
 • تصادف با غیر مقیم در شهر .
 • تصادف با شیء ثابت .
 • تصادف شاخ به شاخ .
 • عبور از چراغ قرمز علت تصادف باشد .
 • تصادف با موتورسیکلت .
 • تصادف ناشی از حرکت با دنده عقب .
 • بیمه نامه امسال با سال گذشته پیوسته نباشد .
 • تصادف منجر به جرح یا فوت باشد .
 • تصادف در فاصله ۲۰ روز بعد از صدور بیمه نامه حادث شده باشد .

بقیه انواع تصادف ها که خسارات آن تا سقف ۹ میلیون تومان باشد بدون کروکی قابل پرداخت می باشد .

و در آخر، مدارک لازم جهت پرداخت خسارت بدون کروکی چه می­باشد؟

مدارک لازم جهت دریافت خسارت بدون کروکی

مدارک لازم برای پرداخت خسارت بدون نیاز به کروکی تقریباً در همه شرکت‌های بیمه یکسان و مشابه می‌‌باشد. مدارک لازم و مشترک در مواردی که بدون کروکی انجام می­شود به ترتیب زیر می‌باشد:

 • اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر طرفین
 • ارائه گواهینامه رانندگی طرفین
 • ارائه اصل کارت خودرو طرفین
 • مراجعه خودروهای مقصر و زیان‌دیده قبل از بازسازی جهت بازدید کارشناس شرکت­های بیمه

این مطالب را نیز ببینید!

موتورسیکلت و اهمیت بیمه آن

موتورسیکلت و اهمیت بیمه آن با توجه به شلوغی و ازدحام شهرهای بزرگ و هزینه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *